Zlecenie budowy konkretnego obiektu generalnemu wykonawcy to obecnie powszechne działanie Inwestorów, co w zasadzie nie dziwi. Skorzystanie z usług firmy, która znakomicie orientuje się w branży, posiada duże doświadczenie i jest w stanie zmierzyć się nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami, stanowi nieocenioną pomoc oraz przekłada się na liczne korzyści, na przykład możliwość optymalizacji kosztów czy też zastosowania innowacyjnych technologii. To też bardzo często po prostu szybsza realizacja poszczególnych etapów budowy. Jednak czy faktycznie Inwestor może zlecićgeneralnemu wykonawcy każde zadanie i oczekiwać wypełnienia wszystkich poleceń?
Podstawą realizacji wyznaczonych zadań jest umowa zawarta pomiędzy Inwestorem a generalnym wykonawcą, czyli tak naprawdę firmą budowlaną, która od momentu podpisania umowy staje się podmiotem odpowiedzialnym między innymi za terminowe oddanie obiektu do użytku. To w tym dokumencie określane są wszystkie obowiązki i zakres prac do zrealizowania podczas budowy biurowca, hali przemysłowej czy wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Stanowi również zabezpieczenie interesów obu stron, tak Inwestora, jak i zleceniobiorcy, regulując wszystkie wrażliwe kwestie.
Choć każda inwestycja jest inna, to wśród zadań powszechnie zlecanych generalnemu wykonawcy wyszczególnić można listę tych najbardziej typowych. Należą do nich między innymi: przygotowanie kosztorysu, opracowanie harmonogramu prac budowlanych skorelowanych z dostawami surowców, a także zamówienie odpowiednich materiałów. Firma, której zlecamy realizację naszej inwestycji zajmuje się również wypożyczeniem ciężkiego, specjalistycznego sprzętu, jeżeli taki jest niezbędny na placu budowy, zatrudnieniem i koordynacją podwykonawców i zabezpieczeniem terenu, na którym powstanie budynek. Wynajęta przez Inwestora firma to również nieoceniona pomoc podczas załatwiania niezbędnych formalności zarówno przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, jak i po ich zakończeniu, kiedy następuje zdanie budynku.